BARF vs. sušená psí krmiva. Jaká mají pro a proti?

V pejskařské komunitě se v posledních letech vede silná polemika ohledně správnosti krmení. Většinou se v této polemice pejskaři dělí do 2 táborů – zastánci suchých krmiv a zastánci BARFu. Rozhodl jsem se proto podívat oběma “na zoubek” a sepsat, co na nich pejskaři vidí. Výhodou je, že na Potěšpsa.cz krmiva neprodáváme a ani to neplánujeme, a proto můžeme být dostatečně objektivní.

 

Suché psí krmivo

Představovat pejskařům granule je asi stejně nesmyslné jako představovat Čechům chleba. Jedná se o suverénně nejrozšířenější způsob krmení na českém trhu. Dle průzkumu agentury Focus z loňského roku krmí granulemi pravidelně své pejsky 81 % pejskařů. Dalších 15 % používá granule aspoň občas.

 

Proč granule?

Uživatelé granulí uvádí pro jejich používání především tyto argumenty:

  1. Jedná se o energeticky hodnotnou stravu. Pes potřebuje pouze malý objem jídla, aby získal dostatek výživových hodnot.
  2. Pestrost stravy. Granule obvykle obsahují několik typů masa, zeleniny, vitamínů.
  3. Jednoduché skladování a příprava. Granule hůře podléhají zkáze než BARF a konzervy. Jejich příprava je také pak jednodušší. Nemusíte řešit, jestli mají pokojovou teplotu a přimíchávat do nich různé olejíčky. Nemluvě o pořádku kolem misky.

 

Co je to BARF a proč o něm všichni mluví?

Akronym BARF může mít několik významů. Nejčastěji používané jsou tyto:

  • Born Again Raw-Feeders (znovuzrození krmiči syrovým masem)
  • Biologically Appropriate Raw Food (biologicky vyvážená syrová strava)
  • Bones and Raw Food (syrová strava a kosti)

Každý pejskař nechť si vybere zkratku, kterou považuje za nejrelevantnější. Podstatu BARFu vysvětlují všechny tři. Jedná se o typ krmení, kdy je psovi podávána syrová strava s kostmi. K tomuto krmení bývají psům podávány různé další doplňky (především oleje), díky kterým pejsek BARF stravu lépe tráví.

 

Proč BARF?

O BARFu můžeme s mírnou nadsázkou říci, že se jedná o komplexní přístup k výživě. Barfující pejskaři zmiňují především tyto argumenty pro BARF:

  1. Přírodnost, přirozenost. Pes dostává stravu ve své přirozené formě bez nadbytečných potravinářských úprav.
  2. Lepší možnost ohlídat si složení. Sám mám bohužel neblahou zkušenost, že složení některých značek granulí se postupem času mění. V případě, že má pejsek alergii, je u BARF stravy mnohem jednodušší si ohlídat nepřítomnost konkrétního alergenu.
  3. Přirozené zavodňování psa. Voda je obsažená již v jídle, takže ji pes dostává do sebe i tímto způsobem.

 

Jak to vidíme my?

Závěr tohoto článku ponechám záměrně nevyhraněný. U našich psích holek krmíme granulemi, ale proti BARFu nic nemám. Nejsou podle mě granule jako granule a BARF jako BARF (respektive zde podle mě hodně záleží na tom, jak ho každý pejskař umí připravit). S obojím může pejsek dobře prosperovat, když jsou vyrobeny z kvalitních surovin a správně podávány.

Pokud krmíte svého pejska granulemi, měli byste je v zájmu vyváženosti stravy něčím doplňovat. Pejskovi konzumujícímu granule určitě konzerva, vařené maso, paštika apod. udělají radost a zároveň budou prospěšné pro jejich zdraví.

Jako problematický vnímám přechod z jednoho typu krmiva na druhý (obvykle z granulí na BARF) ve vyšším věku pejska. Pokud chce pejskař přejít na BARF, rozhodně mu nechci tento záměr vymlouvat. Jen je dobré nepodléhat pouze módním vlnám a tento způsob krmení si pořádně nastudovat a být si vědom, že je na podávání mnohem náročnější než běžné sušené granule.

Budeme moc rádi, když nám napíšete, jakým typem stravy krmíte svého pejska vy a proč jste se pro něj rozhodli.

Chcete dostávat podobné články do svého e-mailu? Dejte nám na sebe kontakt.

Kromě článků vám občas zašleme i nějakou tu obchodní nabídku

    Souhlasím se zpracováním osobních údajů dle Nařízení EU 2016/679