Jak krmit stárnoucí psy? Máme pro vás 3 praktické tipy

Potřeby pejsků se v průběhu jejich života mění. Zatímco mladý pes potřebuje růst a má rychlé zažívání, u staršího psa řešíte spíše uchování jeho fyzické hmotnosti, zuby, srdeční a mozkovou funkci. Tyto rozdíly by se měli projevit i ve stravě. Na základě našich zkušeností i externí literatury jsme si pro vás proto přichystali několik tipů, jak krmit svého staršího psa správně.

 

1. Neomezujte kalorie drasticky

První myšlenkou, která každého pejskaře napadne, je omezit kalorický příjem. Starší psi mají méně fyzické aktivity, a proto by se dalo předpokládat, že potřebují v potravě méně kalorií. Tento předpoklad však není úplně pravdivý. Stárnoucí pes má přirozený úbytek váhy, který radikálním snížení kalorií ještě umocníte. Odborníci proto doporučují snížit kalorický příjem pouze zhruba o 20 %.

 

2. Přidejte proteiny, vlákninu a antioxidanty

Se stárnutím mají psi sklony ztrácet svalovou hmotu. A to i v případě, že jim jejich páníčci dávají dopřávají pravidelný intenzivní pohyb. Zvýšením množstvím proteinů toto však může ovlivnit. Dle Amerického klubu chovatelů by jich dospělý pes měl mít ve stravě až o 50 % více než v mladém věku.

Zahrnutím vlákniny do stravy můžete psovi usnadnit udržení cukrů v těle. Ty má pes ve vyšším věku problémy vstřebávat, čímž opět existuje riziko poklesu hmotnosti. Ani s vlákninou by se to však nemělo přehánět, protože tím psovi zpomalíte trávení, a tím snížíte jeho chuť k jídlu.

U stárnoucího psa bojujete i s úbytkem imunity. Tento proces mohou zbrzdit antioxidanty. Většina antioxidačních látek je obsažena ve vitamínech, které zároveň psům pomáhají s ostatními zdravotními problémy (například betakaroten, který pomáhá proti zrakovým potížím). Naopak je však doporučováno co nejvíce omezit konzumaci antioxidantů u psů, kteří trpí nádorovými onemocněními.

 

3. Omega 3 mastné kyseliny pro lepší mozek a srdce

S rostoucím věkem psa jsou nejvíce ohroženy jeho mozková a srdeční činnost. Proto doporučujeme do jeho potravy zahrnout i Omega 3 mastné kyseliny. Ty mají blahodárný vliv na oba zmíněné problémy. Kyseliny můžete do stravy prostřednictvím:

 

Tento článek je pouze stručným shrnutím doporučení a trendů v této oblasti. Jídelníček každého stárnoucího psa by měl být sestavován individuálně s odborníky. Doporučujeme proto toto téma průběžně probírat s vaším veterinářem.

Chcete dostávat podobné články do svého e-mailu? Dejte nám na sebe kontakt.

Kromě článků vám občas zašleme i nějakou tu obchodní nabídku

    Souhlasím se zpracováním osobních údajů dle Nařízení EU 2016/679