Jaké maso dát svému psovi?

Jakým masem krmit svého psa?

Pokud nejste zrovna zapřísáhlí vegani, pravděpodobně obsahuje jídelníček vašeho psa maso. Pes je totiž všežravec a většina výživových odborníků se shoduje na tom, že pes se bez masa neobejde. Dokonce i vegani přiznávají, že v případě vynechání živočišné stravy pes potřebuje alespoň proteiny (které však dle jejich názoru může získávat i odjinud).

Jakým masem však svého psa krmit, aby získával optimální výživové hodnoty? Stejně jako v případě lidí nemůže pes konzumovat pouze jeden druh masa, ale je dobré je kombinovat. Každý má totiž své výhody a nevýhody. Pojďme si je společně ukázat.

 

Hovězí maso

Jedná se o nejrozšířenější maso, které bývá využíváno při výrobě psích krmení. Populární je také mezi barfaři.

Hodně záleží na tom, jakou jeho část zpracujete. Obvykle se zpracovává především kýta a bok. Můžete z něj udělat i skvělý vývar. Psům chutná a má vysoké výživové hodnoty.

 

Kuřecí maso

Jedná se asi o cenově nejdostupnější druh masa. Oproti masu hovězímu obsahuje výrazně více proteinů. Je ale také výrazně více riskantnější, protože při nedostatečném převaření riskujete přenos salmonely.

Z vlastní zkušenosti také vím, že problematickou látkou v mnoha krmeních bývá kuřecí moučka. Ta bývá používána jako substituční látka v mnoha krmeních (bohužel ne jen těch levnějších, ale i tzv. prémiových značek). Naše Beta po ní však dostává alergickou reakci.

 

Vepřové maso

Vepřové maso je z pohledu výživy psů podobné masu hovězímu. Rozdíl je především v tom, že obsahuje výrazně více tuku. Oproti kuřecímu a hovězímu je však těžší na kousání. To může způsobit problémy především u starších psů.

 

Krůtí maso

Tento typ masa je svými výživovými hodnotami podobný kuřecímu masu. Také obsahuje vysoké množství proteinů, ale oproti kuřecímu výrazně méně tuku. Proto má také lehce jinou chuť, která však psům obvykle chutná.

 

Kachní maso

Toto maso bývá považováno za psí delikatesu. Má však suverénně nejvíc tuku a nejméně proteinů, a proto rozhodně není vhodné pro psy na dietě.

 

Jehněčí maso

Tento typ masa je také považován za delikatesu. Není tolik tučný jako kachní maso. Má vysoké množství proteinů (u mnoha krmení se jedná o jejich hlavní zdroj). Jedná se tedy o jedno z doporučovaných mas pro výživu psů (byť není úplně běžně dostupné). Mezi jeho nevýhody však patří nízké množství kalorií, díky kterým musí pes pro nasycení sníst větší množství masa, než tomu bývá u ostatních mas.

 

Losos

Lososí maso je jedno z nejlepších, které může pes dostat. Obsahuje vysoké množství proteinů i tuků včetně těch s Omega-3 mastnými kyselinami, které jsou důležité pro správné fungování srdce, mozku a zraku. Zařazení lososího masa do jídelníčku rozhodně doporučujeme.

 

Zvěřina

Z logiky věci se jedná o přirozenou a doporučovanou potravu pro lovecké psy. Obsahuje stejné množství výživových hodnot jako kuřecí, přestože má stejné množství tuku a proteinu.

 

Budeme moc rádi, když nám do komentářů napíšete, jaké druhy masa svým psům dáváte a jaké s nimi máte zkušenosti.