Přírodní materiál a pevné prošití. Jak vyrábíme naše hračky, aby byly co nejlepší

Když jsme s Nikolou zakládali potěšpsa.cz, naším hlavním motorem byl fakt, že bylo jen málo míst, kde jsme naším pejskům koupit hračky, které by jim vyhovovaly a vydržely. Nechceme se nikoho dotknout, ale hračky z plastů, plné pískátek nám prostě nevyhovovaly (respektujeme, že někdo to může mít jinak). Proto jsme se rozhodli, že to chceme dělat jinak. Jak? Nepřekročitelnou mantrou pro nás bylo to, že každá námi vyrobená hračka musí být z přírodních materiálů a být odolná (alespoň v rámci své kategorie).

 

Nápad máme. Jak ho zrealizovat?

Mít představu ideálních hraček je skvělé. Ale jak je vyrobit? Zde je třeba poznamenat, že ani jeden z nás jsme neměli zkušenosti s navrhováním. V podstatě jsme neuměli ani pořádně šít. Já jsem rád, když si dokáži přišít knoflík. Nikola je na tom o něco líp (proto je také za návrh zodpovědná ona). Své vize jsme byli schopni dostat alespoň do velmi hrubých skic, které však měly k použitelným návrhům dost daleko.

Naštěstí jsme však partnera našli. Po několikaměsíčním hledáním jsme se dostali ke skvělé chráněné dílně Jedna bedna zapojující lidi s duševním onemocněním zpět do běžného života. Tam nám pomohli přeměnit naše hrubé skicy v opravdové návrhy a následně hračky vyrobit. Jsme opravdu rádi, že jsme mohli podpořit skvělou myšlenku Jedné bedny a zároveň najít partnera, který nám je schopen poradit, dokáže vyrábět i v menších sériích a opravdu kvalitně.

 

Jak vyrábíme?

Zatím se zaměřujeme pouze na textilní hračky. Každá hračka je vyráběna ručně. Díky tomu jsme schopni ji vyladit do opravdových detailů. Švy jednotlivých hraček jsou pečlivě prošity. U nejvíce namáhaných částí hraček pak dokonce několikrát. U každé hračky jsme nejprve obdrželi testovací vzorek, na kterém jsme odhalili jeho potenciálně slabá místa, a upravili naše návrhy pro maximální bytelnost.

Důležité jsou ale i látky. Každá hračka je vyráběna z trošku jiných materiálů. Některé rysy však mají společné. K výrobě většiny textilních látek využíváme režnou látku a len. Ty jsou přírodní a pevné. Pro elastické hračky využíváme hodně náplety a úplety umožňující skloubit pevnost a elasticitu. Výplň hraček tvoří prakticky vždy vatelín. Takovou naší specialitou je, že do některých hraček přidáváme do výplně i rozmarýn.

 

Co pro vás chystáme v nejbližších měsících?

Sortiment bychom chtěli v následujících měsících rozšířit o dřevěné hračky. Ideálně takové, se kterými si váš pejsek může pohrát a zároveň vyčistit zoubky. Do budoucna máme i další plány, ale ty jsou ještě ve stádiu velmi ranných příprav.

Jaké novinky byste v našem sortimentu ještě uvítali? Budeme rádi, když nám to dáte vědět. Napsat můžete buď naší spoluzakladatelce Nikole, nebo se nám napsat zprávu na Facebooku. Vaše zpětná vazba nás posouvá vpřed, a proto ji uvítáme v co největším rozsahu.

 

Pro malé, střední i velké psy máme v současnosti v sortimentu tyto hračky