Proč psi jedí trávu a kdy je to špatně?

Proč psi jedí trávu a kdy je to špatně?

Asi každý pejskař se setkal s tím, že během venčení začne jeho pejsek jíst trávu. Je to přirozená vlastnost, kterou psům nikdo nevymluví. V některých případech má racionální základ. V jiných ne. Pojďme se proto na tento fenomén podívat blíže.

 

Čistění žaludku

Nejčastějším důvodem, proč pes jí trávu, je to, že pociťuje nevolnost a potřebuje si vyvolat zvracení/průjem. S tím se, asi setkal každý pejskař. Moje osobní zkušenost je, že ihned po této situaci je pejskovi obvykle výrazně lépe. Není to ale jediný důvod.

 

Instinkt od přírody

Konzumací trávy získává pes velké množství vlákniny a jiných výživných látek. Jak známo, předkem psů byli vlci. Ti byli narozdíl od psů masožraví, a proto si tímto způsobem doplňovaly ty živiny, které se jim z masité stravy nedostávaly. Dnešní psi mají obvykle vyváženější stravu, a proto nemají potřebu si doplňovat jídelníček trávou. Pokud však pes jí trávu dlouhodobě, dává vám tím nejspíše najevo, že mu něco v jeho jídelníčku chybí.

U části psů je však vysledováno, že žerou trávu i bez zjevné příčiny. Je to takový pozůstatek Darwinovy evoluční teorie (z úplně stejného důvodu mají například lidé slepé střevo, přestože jej již tisíce let nevyužívají).

 

Není tráva jako tráva

Kromě toho, že žraní trávy značí nějaký psův krátkodobý/dlouhodobý problém, může si její konzumací i přitížit. Tráva bývá v mnoha případech ošetřována různými chemickými přípravky, které nejsou zrovna zdraví prospěšné. Bohužel i různá česká města chemií zrovna nešetří. Rozhodně tedy nehlídejte jen, jak často jí váš pes trávu, ale i to, na jakých místech.

Chcete dostávat podobné články do svého e-mailu? Dejte nám na sebe kontakt.

Kromě článků vám občas zašleme i nějakou tu obchodní nabídku

    Souhlasím se zpracováním osobních údajů dle Nařízení EU 2016/679