Psi a hledání hub: Jak to jde dohromady?

Psi a hledání hub. Jak to jde dohromady?

O Češích je známo, že jsou národ houbařů. Naše vášeň pro sběr hub nemá nikde v okolních zemí obdoby. Televizní zpravodajství je plné reportážích, kteří si z lesa přinesli kapitální úlovek. Zároveň jsou Češi také národ pejskařů a své psy, jejichž perfektní čuch je vyhlášený, berou na houby s sebou.

Nejednoho Čecha tedy určitě napadlo, jestli by se dal psí čuch využít i při houbaření. Z vlastní zkušenosti vím, že psi mají pro hledání hub poměrně slušně dispozice. Když jsem jako malý chodil do lesa na houby s naší Alkou, dost často čmuchala právě po místech, kde zrovna rostla nějaká houba. Obvykle se však tento talent musí hodně rozvíjet, aby byl pes při hledání hub opravdu užitečný. Jak? To si ukážeme v tomto článku.

 

Houby jsou pro psy škodlivé

Hned na začátku je třeba důrazně zmínit, že houby pro psa rozhodně nejsou přirozená potrava. Ba naopak, je to pro ně potrava vysloveně škodlivá. Rozhodně tedy psa nemotivujte tím, že byste jej nutili jíst houby, a tím si k nim vybudovat lásku. Je to jedna z nejhorších věcí, kterou můžete udělat.

 

Perfektní sběrači lanýžů

Sběr hub ve světě zrovna nefrčí. Až na jednu výjimku – lanýže. Ty jsou mezi gurmety považovány za delikatesu, a proto se prodávají za horentní cenu. Obvykle se pro hledání lanýžů používají prasata, ale psi mohou být použiti také. Vzhledem k tomu, že libra lanýžů se prodává za zhruba 2 000 dolarů, může si pes tímto koníčkem velmi vydělat (byť čeští pejskaři si asi budou muset udělat výlet do ciziny, protože v České republice je sběr lanýžů zakázán).

 

5 kroků, jak začít s výcvikem

Dle výše zmíněného je patrné, že psi nikdy nebudou hledat houby, protože by je lákaly. Přesto je však můžete na hledání hub naučit. V rámci výcviku je dle odborníků nutné především těchto 5 věcí:

  1. ukázat mu houby, které má hledat a nechat ho je načuchat
  2. určit mu jasné povely pro hledání hub
  3. schovat mu načuchané houby do pro něj známého prostoru a nechat ho je najít po zaznění pokynu
  4. ocenit ho, když houby najde
  5. opakovat, opakovat, opakovat

Pak je šance, že se z pejska stane stejně zapálený houbař jako z vás.

 

Pomáhá vám pejsek s hledáním hub? Neváhejte a podělte se o své zážitky v diskuzi.