Sport se psem. Jaké jsou možnosti?

Pohyb s pejskem je jedna z nejhezčích aktivit, kterou můžete dělat. Kromě toho, že pejska dostanete do svalu a vy shodíte nějaká ta kila, se jedná o super příležitost upevnit vzájemný vztah. Jaké máte možnosti sportovního vyžití máte v současnosti v naší zemi? To jsme se rozhodli zmapovat v krátkém článku.

 

Agility

Mluvit o sportu se psem a vynechat agility by bylo jako mluvit o ledních sportech a vynechat hokej. Jedná se o aktivitu, kdy pejsek musí v určitém časovém úseku překonat vybranou překážkovou dráhu. Na trati se pejsek setká s překážkami, které přeskakuje (zde můžete pozorovat podobnost s koňskými parkury), či přeběhne. Součástí trati obvykle bývá také tunel (tím musí pejsek proběhnout), či slalom.

Agility je sport, který se mezi Čechy těší velké oblibě. Sám jsem ho zkoušel s naší první fenkou Kajdou a musím říct, že pro temperamentní teriéry (byla to fenka Parson Rusell Teriéra) je to ideální volba. Její dcera Terry pak dokonce sklízela úspěchy na mezinárodní úrovni.

Ukázka agility - pes dělá slalom

Ukázka agility – pes dělá slalom

Dogsfrisbee

Házení frisbee psům bývá poměrně oblíbenou aktivitou. Jedná se zároveň o profesionální sport. Dogsfrisbee se dělí převážně na 2 větve disciplín:

  1. distanční displíny (frisbee je hozeno psovodem do dálky a pes ho chytá až po určité vzdálenosti)
  2. freestyle (pes a jeho majitel předcvičují společně připravenou sestavu)

Obě dvě větve mají několik disciplín, které se od sebe liší v pravidlech. Ti, kteří si je chtějí prostudovat do detailu, si mohou přečíst článek na Wikipedii.

Ukázka freestylu v dogsfrisbee

Ukázka freestylu v dogsfrisbee

 

Flyball

Musím říct, že flyball je typ sportu, který jsem bohužel neměl možnost vyzkoušet, ale neskutečně mě fascinuje. Podstata sportu spočívá v tom, že pes překoná překážkovou dráhu, chytí míček odpálený odpalovacím zařízením a donese ho zpět majiteli. Popis možná nezní tolik fantasticky, ale vidět psy při flyballu je opravdu zážitek. Ostatně posuďte sami.

Domnívám se, že s vlohy na flyball se pes musí narodit. Od rodinných přátel, kteří se tomuto sportu věnují, proto vím, že část chovatelů speciálně šlechtí psi pro tento sport.

 

Coursing

Tento sport je ideální pro chrty a lovecké psy, kteří si v něm vyžívají své lovecké pudy. V rámci coursingu psi chytají falešného králíka taženého na provazu. Králík bývá obvykle vyroben z igelitu, či králičí kůže. V některých zemích se stále používají jako návnada živá zvířata (tzv. hare coursing). Tato disciplína je však v České republice zakázána (dříve se zde však praktikovala také pod názvem “zkouška ostrosti”).

Hezkou ukázku coursingu v České republice můžete vidět například na tomto videu.

 

Dogdancing

Tanec je sport, který lidstvo miluje po generace. Tancovat však můžete i se svým psem. V závislosti na druh taneční disciplíny praktikují pejskař i pes své taneční prvky v doprovodu hudby. Nejpopulárnější disciplínou je pak freestyle, kde někteří pejsci a pejskaři dokáží dělat opravdu pozoruhodné kreace.

 

Obedience/poslušnost

Protože bývá používán anglický i český název, rozhodli jsme se uvést oba dva. Chybou by bylo plést si obedience s klasickým služebním cvičákem. Přestože i v tomto případě je vyžadováno ze strany psa plnění příkazů vydaných jeho páníčkem, jsou v rámci obedience hodnocena jiná kritéria. Kromě splnění příkazů je sledována souhra páníčka a psa a jeho radost při plnění pokynů. Traduje se, že na úspěchu v obedience je nutné pracovat již od počátků soužití psa a páníčka. Jak vypadá taková špičková obedience se můžete podívat v následujícím videu.

 

Nosework

To, že pejsci mají dobrý čuch, je všeobecně a dlouho známo. Přesto je však nosework relativně novým sportem (jeho historie se datuje teprve 10 let). V rámci sportu dělají pejsci to samé, co dělají policejní a záchranářští psi se svými psovody v práci. V otevřeném prostoru se snaží vyčmuchat různé specifické pachy jako policejní pes. Je to tedy pro pejska nejen zábava, ale zároveň tím získává dovednost, která se vždy může hodit. Nosework je vhodný pro psy všech velikostí a chovatelských skupin.

Ukázka noseworku v praxi. (Zdroj: soukromé album Terezy Bulasové)

Ukázka noseworku v praxi. (Zdroj: soukromé album Terezy Bulasové)

 

Záchranářina (záchranářská kynologie)

Díky dobrému čuchu a schopnosti hrabat jsou pejsci zároveň používání jako záchranáři. I tato dovednost se simuluje prostřednictvím sportu. V České republice existuje 22 druhů zkoušek záchranářské kynologie. V rámci nich se psi učí najít a vysvobodit (ve spolupráci s psovodem) jiné lidi pod různými typy zavalení (sutiny, lavina, voda apod.).

Záchranářská kynologie v praxi. (Zdroj: soukromé album Terezy Bulasové)

Záchranářská kynologie v praxi. (Zdroj: soukromé album Terezy Bulasové)

 

Scooter

Rádi jezdíte na kole/koloběžce, ale vysiluje vás šlapání? A elektrokolům zrovna nefandíte? A máte psa plného energie? Pak jsme pro vás našli sport snů – scooter. Jedná se o speciální druh koloběžky, kde je ze strany v mírném zpoždění za člověkem zapřažen pes. Pes svým během koloběžku pohání a veze svého páníčka, který ji řídí. Sport je velmi založen na dobré souhře psa a paníčka. Koloběžka je samozřejmě dostatečně lehká, aby se pes nestrhl. Existují i varianty, kdy je psů zapřaženo více. Podívejte se na názornou ukázku.

 

Bikejöring

Dost podobný scooteru je i bikejöring. Akorát v tomto případě pes táhne běžné jízdní kolo. K tomu je připevněn pomocí speciálního postroje. V tomto případě, asi ještě víc než v případě scooteru, záleží na souhře psa a páníčka.

Ukázka bikejöringu v praxi. (Zdroj: soukromé album Terezy Bulasové)

Ukázka bikejöringu v praxi. (Zdroj: soukromé album Terezy Bulasové)

 

Běh se psem (canicross, dogmaraton, dogtrekking)

Běhat nemusí jen pes. Můžete samozřejmě běhat s ním. Na výběr máte hned několik disciplín. Jaké jsou mezi nimi rozdíly:

canicross – jeden nebo více psů napojen prostřednictvím postroje na běžícího člověka

dogmaraton – vytrvalostní běh se psem v postroji jako na canicross, ale na vzdálenost maratonu (přibližně 42 km)

dogtrekking – suverénně nejnáročnější sport pro psa i psovoda, jedná se o orientační běh na vzdálenost alespoň 80 km (není samozřejmě nutné běžet po celo dobu), není téměř možné zvládnout za 1 den (obvykle se řeší přespání)

Ukázka běhu se psem. (Zdroj: soukromé album Terezy Bulasové)

Ukázka běhu se psem. (Zdroj: soukromé album Terezy Bulasové)

 

 

Aktivit, které může dělat pes a jeho páníček, je opravdu hodně. Budeme moc rádi, pokud jsme vás alespoň k nějaké inspirovali.

Chcete dostávat podobné články do svého e-mailu? Dejte nám na sebe kontakt.

Kromě článků vám občas zašleme i nějakou tu obchodní nabídku

    Souhlasím se zpracováním osobních údajů dle Nařízení EU 2016/679