Ztratil se vám pejsek? Zde je 6 kroků, jak ho hledat

Ztráta pejska je jedna z nejbolestivějších věcí, které mohou pejskaře potkat. Když se to však stane, ještě není zdaleka všechno ztracené. V dnešní době existuje poměrně mnoho způsobů, jak ztraceného pejska hledat. Pejska jsme naštěstí nikdo z nás neztratili, ale vycházíme ze zkušeností z pejskařských skupin a webů, kde je tato problematika poměrně často probírána. Nenašli jsme však zdroj, který by všechny kroky shrnoval do 1 článku. Proto jsme se jej rozhodli vytvořit.

 

1. Kontaktujte městskou policii, okolní útulky a městský úřad

Úplně první věc, kterou byste měli udělat, je kontaktovat městskou policii. Ta možná již bude mít informaci o výskytu vašeho pejska, či bude aspoň o to víc ostražitá při přijímání hlášení od občanů.

Dále rozhodně také kontaktujte okolní útulky. Je možné, že jim pejska zavezl někdo přímo, aniž by o tom městská policie věděla.

Zkusit můžete kontaktovat také svůj městský úřad. V některých obcích vám ztraceného pejska vyhlásí rozhlasem, v jiných ne. Záleží vždy na přístupu daného starosty a úředníků. Buďte připraveni i na odmítnutí, ale doporučuji to zkusit.

 

2. Psídetektiv.cz

Protože jsme země pejskařů, funguje u nás skvělá služba Psídetektiv.cz. Ta zdarma vytvoří plakáty, nasdílí je na svůj Facebook a rozešle hlášení spolupracujícím pejskařům i institucím. Služba má velmi dobrý dosah, takže ji doporučujeme nevynechat.

Jednou z otázek, kterou při vložení hledaného psa budete muset řešit, je odměna za nalezení. Osobně si nemyslím, že by lidé hledali pejska kvůli penězům. Rozumně stanovená odměna může být příjemným poděkováním, ale rozhodně doporučujeme vyvarovat se přemrštěných odměn. Bohužel jsme totiž v několika případech slyšeli o skupinách nosící s vidino vysoké odměny zoufalým majitelům jakákoliv alespoň trošku podobně vypadající zvířata. Odmítání těchto lidí není nic příjemného a akorát vás přivádí na falešné stopy.

 

3. Lokální skupiny na Facebooku

Pejskaři v téměř každém okrese mají svoji skupinu na Facebooku. Stejně jako mívají své skupiny i jednotlivé obce a městské části. Informace o ztraceném pejskovi můžete předat i tam. Mnoha členům chodí v případě nového příspěvku notifikace, takže máte šanci informovat o ztraceném pejskovi lidi z okolí v relativně krátkém čase. Použít můžete i elektronickou verzi letáku od Psídetektiv.cz z bodu č. 2.

 

4. Letáky

Staré dobré letáky stále fungují. Pokud se vám ztratil pejsek, určitě neváhejte oblepit okolí (platí především pro města). I zde můžete použít letáky od Psídetektiv.cz z bodu č. 2.

 

5. Zlepšeme Česko

Zkusit můžete i novou aplikaci Zlepšeme Česko. Ta se stala jakýmsi nástupcem Mobilního rozhlasu. Při vložení informaci o ztraceném psu by měla rozeslat notifikaci všem uživatelům v dané obci.

 

6. Fiddo

Funkci pro hledání ztracených pejsků by měla obsahovat i nová sociální síť pro pejskaře Fiddo, se kterou se chystáme spolupracovat. Funkce vypadá velmi zajímavě, ale musíme si počkat na ostré spuštění aplikace. K tomu by mělo dojít v průběhu jara 2019.

 

Většinu tipů je možné využít i pro ztracené kočky.

Máte-li jiný tip pro hledání ztracených psů, pak nám prosím napište do komentářů.