Jak udržovat zuby vašeho hafana čisté?
Psí chrup je úplně stejně náchylný na kazy a dentální nemoci jako chrup lidský, a proto byste i němu měli věnovat adekvátní péči. Stejně jako u lidského chrupu zároveň platí, že dobrou péčí můžete předejít mnoha komplikacím v budoucnu. Rozhodně tedy nemá smysl řešit zuby pejska až v okamžiku, kdy mu začne smrdět z tlamičky. Taky nemá smysl spoléhat na tzv. dentální tyčinky – je to stejné, jak kdybyste při péči o chrup spoléhali na žvýkačky.
Jak čistit psí zoubky?
Stejně jako u člověka budete potřebovat kartáček a pastu. Kartáček by ale měl být výrazně menší – malé kartáčky pro děti, které zakoupíte v drogerii, se mi pro tento účel zdají být naprosto vhodné (byť existují i speciální kartáčky pro psa). Pokud máte pejska, který špatně snáší kartáček v puse, můžete mu zuby čistit prstem.
Rozhodně ale psí zuby nečistěte lidskou zubní pastou. Má to dva důvody:
- Pejsci špatně snáší složky xylitol a fluorid obsažené v lidských zubních pastách.
- Ohrožuje je jiný druh bakterií.
Proto se pro pejsky vyrábí speciální enzymatické zubní pasty. Ty navíc často bývají ochuceny masovými příchutěmi, aby na ně pejsek lépe reagoval. Tuto zubní pastu seženete u svého veterináře, případně na specializovaných e-shopech.
Jak často čistit?
Doporučení všech expertů zní, že je vhodné čistit zoubky alespoň jednou týdně. Někteří dokonce tvrdí, že je dobré čistit zuby denně. To mi upřímně řečeno u pejsků, kteří si narozdíl od člověka nezvládnou vyčistit zuby sami (a tak je pro ně čistění výrazně více stresující) přijde přehnané. Zoubky tedy svému pejskovi čistím dvakrát, třikrát týdně.
Co když už čištění nezabere?
Usadil se na zoubcích vašeho pejska zubní kámen? Bez zbytečných odkladů vyhledejte veterináře. Pokud se kámen nedostal pod dáseň, zvládne jej vyčistit jen prostřednictvím ultrazvukového kartáčku.
Pokud tato situace již nastala, veterinář provede čištění zubů ultrazvukem pod anestezií. Před zákrokem je vhodné provést vyšetření funkce srdce a krve, abyste maximalizovali jistotu, že se pejsek probere z narkózy – o všech ostatních náležitostech zákroku vás již spraví váš veterinář, stejně jako posoudí zdravotní stav psa a jeho připravenost na zákrok. Cena zákroku včetně předchozího vyšetření, anestéze a pooperační péče se dle mých zkušeností pohybuje v řádech nižších jednotek tisíc korun.