Psi a voda - moc i málo škodí

Psi a voda – málo i moc hydratace škodí

Rekordní vedra útočí a každá kapka vody přijde vhod. To platí u lidí, ale u psů tuplovaně. K dehydrataci organismu u nich může dojít mnohem dříve než u lidí. Proto byste měli dohlédnout na to, aby měli vždy dostatek vody a netrpěli žízní.

 

Letní výlety = lahev s sebou

Léto je také čas výletů. Stejně jako na sluníčku vyprahne nám lidem, u psích kamarádů tento jev nastane ještě rychleji. Stresující pro ně je i často samotná cesta – měli byste dohlédnout na to, aby pes byl v celém jejím průběhu dostatečně hydratován.

 

Osobně se mi v tomto ohledu velmi osvědčila cestovní láhev, kterou můžete zakoupit v každém dobrém zverimexu. Je ale dobré počítat s tím, že psi bývají hodně averzní na pach umělých hmot – osobně doporučuji lahev před prvním použitím naplnit vodou, nechat napuštěnou 24 hodin, poté vylít a za pomoci vody (nikoliv saponátu!) nechat vymít. Tím se pach plastů aspoň trochu zredukuje, byť někteří pejsci mohou odmítat pít z této lahve i pak.

 

Zavlažování ano, ale spíše bříško

Pokud pejsek prodýchává, můžete ho opatrně navlhčit vlažnou vodou – bacha ale, abyste mu nezpůsobili teplotní šok příliš studenou vodou. Před pobytem venku doporučujeme navlhčovat spíše bříško, protože kapky horké vody na kožíšku vystavené slunečnímu svitu by se mohly začít na pejskovi vařit.

 

Hyperhydratace u psa aneb i moc vody škodí

Výše zmíněné je něco, co může být pro většinu pejskařů pouze nudným opakováním. I někteří zkušení pejskaři však nevědí, že pro psa může být riskantní i to, pokud přijde moc vody najednou. Tomuto jevu se říká hyperhydratace neboli otrava vodou. Může k němu dojít jak při letních radovánkách, tak například i vlivem některých hraček – například tzv. psí fontány připojitelné k hadici, kdy si pejsek může sám pouštět vodu prodávané na některých e-shopech s chovatelskými potřebami, můžou za určitých podmínek způsobit tento jev (radši tedy na místo nich kupte pejskovi nějakou hračku nebo dobrý pamlsek :)).

Chcete dostávat podobné články do svého e-mailu? Dejte nám na sebe kontakt.

Kromě článků vám občas zašleme i nějakou tu obchodní nabídku

    Souhlasím se zpracováním osobních údajů dle Nařízení EU 2016/679