I psi milují bylinky. Aneb proč dáváme do některých hraček rozmarýn a mátu

Aktualizováno: 26. září 2019

Vůně bylinek je jednou z těch, kterou většina lidí miluje. Evokuje nám spojení s přírodou a obecně se ví, že mnohé bylinky na nás mají pozitivní účinky. Proto po staletí nechyběly v každé vesnici babky kořenářky, které byly pro mnohé venkovany jediným dostupným zdrojem zdravotní péče. To dnes již neplatí, ale přesto jsou bylinky stále součástí našich životů, která v posledních letech zažívá oprávněnou renesanci. Mnozí lidé si je sami pěstují na zahrádce. O využití v gastronomii ani nemluvě. Co ale bylinky a psi?

 

Nejen na pročištění žaludku

Málokdo si však uvědomuje, že i psi jsou milovníci bylinek. A to nejen v případě, když jedí trávu na pročištění žaludku. Je třeba si uvědomit, že psi mají daleko lepší čuch než my lidé, a proto dokáží jednotlivé bylinky výrazně lépe rozlišovat. To, na co musí člověk prosedět roky v lavici na hodinách biologie, zvládnou pejsci daleko lépe od přírody. Dokáží obvykle velmi dobře vycítit, které bylinky jsou pro ně přínosné a kde se ve změti všech okolních trav a plevelů nachází. A samozřejmě můžete bylinkami obohatit potravu i vy jakožto páníčci svých čtyřnohých přátel.

Bylinky mohou pejskům pomoci jako prevence a léčba mnoha zdravotních potíží. Kromě široce známých problémů s trávením jim mohou pomoci se stimulací mozkové činnosti, prevencí bolesti končetin, dýchacích potížích a mnohým dalším. Na druhou stranu existují mnohé bylinky a koření, která vašemu pejskovi naopak mohou uškodit. Zvídavějším čtenářům nabízím hezké shrnutí (byť v angličtině).

 

Proč používáme právě rozmarýn a máta?

I do našich hraček jsme se rozhodli přidávat bylinky. Pro začátek jsme začali s rozmarýnem. Proč právě s ním? Jedná se o aromatickou bylinku, která je pro pejsky velkým lákadlem a zároveň má na ně mnoho pozitivních účinků. Je to antioxidační a antialergický. Je považován za dobrý prostředek zdravotní prevence. Na pejsky má povzbuzující účinky.

Máta je naopak skvělá v tom, že jen svým čicháním pomáhá psům od nevolnosti. Zároveň některé zdroje tvrdí, že máta je dobrá proti plynatosti a jako prevence proti nádorovým onemocněním (byť oba dva případy se netýkají našich hraček, kde je množství máty výrazně menší).

 

Jak jej využíváme my?

Je však třeba také říci, že rozmarýn není vhodný pro všechny pejsky. Má povzbuzující účinky, a proto není vhodné jím krmit březí feny a pejsky s epilepsií. Toho se však v případě našich hraček bát nemusíte. Rozmarýn přidáváme pouze do jejich výplně v rozumném množství. Pejsci tedy rozmarýn cítí, ale na rozdíl od přímé konzumace se neprojevují jeho negativní účinky. Mám to sám potvrzené na své fence Betě, která od narození trpí dýchacími potížemi, ale se svou rozmarýnovou kostí si hraje bez jakýchkoliv zdravotních následků (a to je v současnosti její nejoblíbenější hračkou).

 

Upozornění: Tento článek je pouhým shrnutím mých osobních zkušeností a nastudovaných znalostí. Vzhledem k tomu, že nejsem vystudovaným specialistou v oboru, rozhodně nemůže být považován za závažné medicínské doporučení.

 

Jaké hračky s bylinkami máme v nabídce

[vc_row][vc_row_inner][vc_column_inner][vc_empty_space height=”15px”][/vc_column_inner][/vc_row_inner][vc_row_inner][vc_column_inner width=”1/2″][vc_single_image image=”2883″ img_size=”” alignment=”center” onclick=”custom_link” link=”https://www.potespsa.cz/rozmaryn/”][/vc_column_inner][vc_column_inner width=”1/2″][vc_single_image image=”2884″ img_size=”” alignment=”center” onclick=”custom_link” link=”https://www.potespsa.cz/rozsirujeme-sortiment-bylinnych-hracek-nove-mame-hracky-plnene-matou/#sortiment”][/vc_column_inner]

Existuje nějaká další bylinka, kterou bychom měli začít používat při výrobě našich hraček? Podělte se s námi o své tipy do komentářů, nebo na radim@potespsa.cz.

Chcete dostávat podobné články do svého e-mailu? Dejte nám na sebe kontakt.

Kromě článků vám občas zašleme i nějakou tu obchodní nabídku

    Souhlasím se zpracováním osobních údajů dle Nařízení EU 2016/679