Obojek vs. kšíry. Jaká mají pro a proti?

Jedno z dalších témat, které mírně rozděluje pejskařskou komunitu, je to, jestli je lepší psovi při venčení nandavat obojek nebo kšíry. Hned na začátku se přiznám, že v tomto sporu stojím spíše na straně kšír, které si u temperamentnějších pejsků nemohu vynachválit. Zároveň však vím, že problém zdaleka není černobílý a i obojky mají spoustu výhod. Pojďme si tedy shrnout výhody i nevýhody obojků a kšírů.

 

Obojek: u štěňat jasná volba

U malých psů považuji debatu o tom, jestli jim nandavat obojek nebo kšíry za naprosto zbytečnou. Tam totiž jasně vítězí obojek. Kšíry štěně dost omezují v pohybu. Dle některých chovatelů pak kšíry štěňata dokonce nutí nepřírozeně přenášet váhu v rámci svého těla, čímž může dojít k vybočování kloubů. Obojek u štěněte pak může usnadnit výuku chůze štěněte na vodítku, protože mu neumožní přehnaně táhnout.

Výhodou obojku je pak také to, že zakrývá menší část těla. Při venčení proto tlačí pejska jen na menší části těla.

 

Kšíry: venčení bez dušení se

Z výše zmíněného zároveň vyplývají nevýhody obojku. Pokud pes při venčení táhne, začne ho obojek dusit. Zároveň je u psa kladen enormní nápor na jeho horní končetiny. V rámci férovosti je třeba přiznat, že oboje je z části ovlivnitelné korektností pejskaře a délkou vodítka. Ani ten nejcitlivější pejskař s nejdelším vodítkem se však nevyhne situaci, kdy musí svého pejska rychle přitáhnout (například při přecházení silnice).

Proto jsou kšíry považovány za jasnou volbu pro temperamentnější psy a psy s dýchacími potížemi (tam může být přidušení obojkem opravdu problematické).

Výhodou kšír je pak také fakt, že distribuují zpětný nápor při venčení psa po celém těle, a tím zabraňují nadměrnému tlaku na některé končetiny.

 

Závěrem mého článku bych rád podotkl, že přestože osobně preferují kšíry, uznávám i mnoho výhod obojků. Rozhodnutí, jestli pořídit obojek, či kšíry proto musí být u každého pejska individuálně.

2 Comments

 1. Lukas Bednar 1 rokem ago

  Od kolika roku může štěně Husky nosit kširy

  1. Radim Bílý 1 rokem ago

   Dobrý den, Lukáši,

   přiznám se, že nevím.

   Radim